Čeprav veliko izvajalcev poklicnega izobraževanja nudi tečaje angleščine, pa vsi slušatelji ne obvladajo kritičnih veščine na trgu dela. Ta potreba po usposabljanju slušateljev v Evropi je v zadnjih letih omogočila razvoj številnih aplikacij in programov za učenje, od katerih imajo številna tudi zelo dober uspeh, na primer Duolingo in Babbel.
Njihov uspeh ni presenetljiv glede na to, da je učenje jezika prilagojeno na mobilno učenje , saj uporablja pogoste in kratke lekcije, kar uporabniku omogoča integracijo novega besedišča v dobrem tempu, medtem pa so komercialne aplikacije že prav elitistične. Kot prvo, odvisne so od mesečnega plačila ali naročnine, pa tudi, ko niso, je težava v tem, da pustijo uporabnika samega pri reševanju težav: ne nudijo razlage in le majhno podporo. Zaradi tega so nadarjeni uporabniki, ki znajo poiskati podporo, uspešni pri uporabi teh orodij, medtem ko je za veliko večino ostalih uporabnikov (večina rednih uporabnikov, uporabniki z učnimi težavami ter socialno ogroženi uporabniki) takšno orodje neuporabno in zaradi tega jih veliko obupa nad učenjem tujega jezika, saj menijo, da se niso sposobni naučiti tujega jezika.
Orodje pa je vendarle koristno, če se uporablja on spremljali ustrezne podpore, če ta sistem lahko zagotovi overitev učnega procesa.